Vítejte. 

Těší nás Váš zájem o plemeno Appenzellský salašnický pes, které v naší chovatelské stanici zastupují fenky Caramel Bonbon Tail Twisted a Anemone Lucky Droplet. Přestože má naše první fenka v průkazu původu krásné jméno Caramel Bonbon, díky znaku ve tvaru kapičky na její náprsence jsme ji spontánně začali říkat Kapka a odtud pramení i název naší chovatelské stanice - Lucky Droplet.

Zakladatelkou našeho chovu je výstavně i pracovně úspěšná fenka CARAMEL BONBON Tail Twisted. Dalším zástupcem je nadějná fenečka z vlastního odchovu ANEMONE Lucky Droplet (Mína). Naši psi s námi žijí aktivní a spokojený život jako členové rodiny. 

Jsme rodinná chovatelská stanice a naší prioritou a přáním je přinášet zájemcům o štěně radost v podobě plně socializovaných, v rodinném duchu, s láskou a nejlepší možnou péčí odchovaných štěňátek z atraktivních spojení, která nesou dobré zdraví, typický exteriér a vyrovnanou povahu. S majiteli našich odchovanců jsme v aktivním kontaktu a v případě zájmu jsme připraveni poskytnout veškerý chovatelský servis.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodujete mezi investicí do štěněte s průkazem původu či pořízením psa tzv. "bezpapírového", prosím věnujte chvilku času a přečtěte si objektivní a srozumitelné povídání vysvětlující všechna rizika související s koupí psa bez průkazu původu. Více zde: https://www.appenzell-luckydroplet.cz/


Náš život s appenzelly...

Než jsme si vysněnou fenku přivezli domů, snažila jsem se získat ze všech dostupných zdrojů co nejvíce informací o povaze a přístupu k výchově plemene Appenzellský salašnický pes. Často se v popisu povahy appenzellů lze dočíst o inteligentním, temperamentním a oddaném psovi, který miluje svoji rodinu, je neúplatným hlídačem, který je k cizím lidem nedůvěřivý a vyžaduje důslednou socializaci a výchovu. V rodině jsme sice vždy psy různých plemen měli, přesto jsem se rozhodla nepodceňovat slova a rady zkušených chovatelů těchto krásných psů a zároveň se spolehnout na vlastní úsudek a cit.

Jak už to tak bývá, člověk míní a život mění...Původní předpoklad, že naše první fenka bude bydlet ve své zateplené boudě a nebude mít volný přístup do domu, vzal velmi rychle za své. Dnes se naší naivní myšlence srdečně smějeme. Velmi záhy jsme totiž poznali, že s ní potřebujeme být úplně stejně, jako ona s námi. Appenzell je společenský tvor, který byl vždy zvyklý žít uprostřed dění své salaše a rodiny a je tak dodnes nejšťastnější. Vyloučením a separací od svých lidí strádá a člověk se připravuje o možnost vytvořit si se psem důvěrný a přátelský vztah. Nám se ke vzájemné spokojenosti podařilo dosáhnout bezproblémového a radostného soužití, a to nastavením pevných pravidel, trpělivostí a vlídným, přesto vůdčím přístupem. Fenky v domě nikdy nic nerozbily ani nezničily a pokud dělají něco, co by neměly, velmi dobře odhadnou, kdy slova, která jim člověk říká, myslí opravdu vážně a uznají, že nemá cenu "to" na něj dál zkoušet. Na každého člena rodiny jsou silně fixované a nejspokojenější jsou, když se všichni sejdeme doma. Jejich uvítací ceremoniály a projevy radosti ze shledání jsou zhmotněná radost a je jim úplně jedno, zda nás neviděly den, či 5 minut. Ani jedna z našich fenek absolutně nemá potřebu vydávat se na průzkum okolí bez našeho vědomí, na procházkách si nás stále hlídají a nikdy se nevzdálí natolik, aby nás ztratily z dohledu.

Co se výchovy appenzella týče, platí zde jednoduché pravidlo: budete mít přesně takového psa, jakého si vychováte. Z vlastní zkušenosti doporučuji jít cestou důslednosti a trpělivosti, bez použití křiku, síly či fyzických trestů. Je třeba psovi jasně stanovit hranice a mantinely, ale zároveň si získat (a udržet) jeho důvěru a respekt. Appenzellové většinou nepatří k plemenům, která se v dospělosti na potkání s každým psem kamarádí, jsou zdrženliví, drží si odstup a mají potřebu chránit svoji smečku. Pro jejich budoucí bezproblémový vztah ke psům i lidem je proto nezbytně nutná důsledná socializace ve štěněcím věku. S Kapkou i Mínou jsem v tomto důležitém období docházela do tzv. štěněcí školky a na individuální i skupinové tréninky základů ovladatelnosti a poslušnosti, vedené zkušenými instruktory. S ohledem na jejich věk a vývin s námi od prvních dnů jezdily na výlety i návštěvy, ale vždy pro mě bylo prvořadé, abych měla kontrolu nad jejich bezpečím a aby vše probíhalo v klidu a pohodě. Později jsme s Kapkou začali pravidelně docházet na "cvičák" kde se věnujeme sportovní kynologii a činíme tak dodnes. 

Tito psi jsou fyzicky velmi zdatní a pohyb v jakékoliv podobě milují a umí si ho užít. Až na výjimky jsou výbornými plavci a hrátky ve vodě či s vodou vyhledávají. V tomto jsou Kapka i Mína typickými zástupci plemene. Plavání nebo aportování čehokoliv do vody je od jara do pozdního léta oblíbeným zpestřením našich vycházek. Jejich zaujetí a nasazení při hře je tak veliké, že se zdají být nezastavitelné a neunavitelné. Kapka je šťastná jako blecha, když páníček obuje tenisky a vyběhnou spolu do lesů a polí...z patnácti kilometrového výběhu se Kapka vrací sotva zadýchaná. Jako protipól fyzické aktivitě se obě fenky snažím stejnou měrou zaměstnat i psychicky a odreagovat je tak hraním různých psích hlavolamů nebo pachovými pracemi v nejrůznějších podobách. Kreativitě se meze nekladou. Přesto, že se v pohybu cítí jako ryby ve vodě, neznamená to, že neumí odpočívat. Rády si s námi občas zalenoší doma i na dovolených, ale stejně jako my to nevydrží moc dlouho. Těší je zkrátka vše, při čem mohou být se svými lidmi, ať už je to práce na zahradě, rodinné oslavy, vydatná pomoc při vaření, během kterého vždy upadne něco dobrého na zem, či oblíbené výlety a procházky.

Skutečnost, že v sobě Kapka i Mína nesou genetickou výbavu jejich předků - salašnických psů - se naplno projevuje při společných rodinných procházkách: pokud se totiž někdo opozdí nebo se naopak vydá napřed, jsou vyloženě nesvé a okamžitě se ujímají své "práce": začnou pobíhat okolo, odbíhají od jednoho ke druhému a snaží se nás sehnat zpět k sobě, přičemž nás častují svým typickým výrazným štěkotem. Jakmile se jim podaří "stádo" udržet pohromadě, nasadí důležitý výraz a tváří se spokojeně. Za jejich velikou výhodu považuji absenci loveckých pudů, která je u appenzellů poměrně běžnžm povahovým rysem.

Appenzell je zkrátka veselý, milující pes, se kterým nepoznáte, co znamená slovo nuda. 

Jsme členem chovatelského Klubu švýcarských salašnických psů, o.s. 

Naše chovatelská stanice je registrovaná pod mezinárodní organizací FCI a všechna štěňátka od nás obdrží oficiální průkaz původu (FCI Pedigree).