Vítejte

Těší nás Váš zájem o plemeno Appenzellský salašnický pes, které v naší chovatelské stanici zastupují fenky CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka) a ANEMONE Lucky Droplet (Mína). Přestože má naše první fenka v průkazu původu krásné jméno Caramel Bonbon, díky znaku ve tvaru kapičky na její náprsence jsme jí spontánně začali říkat Kapka a odtud pramení i název naší chovatelské stanice - LUCKY DROPLET

Obě naše fenky i další odchovanci naší chovatelské stanice jsou velmi úspěšní jak na výstavách, tak ve sportovní kynologii a psích sportech a stejné předpoklady, tedy výborný exteriér, chuť k práci a hlavně dobré zdraví očekáváme i u štěňátek z našich odchovů.

Welcome!

We are pleased by your interest in the breed Appenzeller Mountain Dog (Appenzeller Sennenhund), which is in our breeding station represented by two females: CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka) and ANEMONE Lucky Droplet (Mína). Although our first dog female has a beautiful pedigree name Caramel Bonbon, we spontaneously started to call her Kapka ("Droplet" in English) due to the unique marking on her chest in the shape of a water drop. Henceforth the name of our kennel - Lucky Droplet.

Both our females successfully participate at many dog shows (both of them are the Winners of the Czech Club shows and Caramel became multi Champion), we train Obedience and Nosework detection where both passed many exams and both our bitches passed Natural Herding Aptitude test (FCI NHAT). We expect similar predispositions for work with our future litters.

Zakladatelkou našeho chovu je výstavně i pracovně úspěšná fenka CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka)Dalším zástupcem je fenečka z vlastního odchovu ANEMONE Lucky Droplet (Mína). Naši psi s námi žijí aktivní a spokojený život jako členové rodiny. Obě naše fenky mají nadstandardní zdravotní vyšetření s výbornými výsledky.

Jsme rodinná chovatelská stanice a naší prioritou a přáním je přinášet zájemcům o štěně radost v podobě plně socializovaných, v rodinném duchu, s láskou a nejlepší možnou péčí odchovaných štěňátek z atraktivních spojení, která nesou dobré zdraví, typický exteriér a vyrovnanou povahu. S majiteli našich odchovanců zůstáváme v aktivním kontaktu a v případě zájmu jsme připraveni poskytnout veškerý chovatelský servis.


The founding female of our breeding station is a show successful and working dog CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka). The next representative is a daughter of Caramel, a female from our own litter, ANEMONE Lucky Droplet (Mína). Both our females have above norm health examinations with excellent results. Our dogs live with us an active and happy life as family members.

Main goal and wish of our Kennel is to bring fully socialized puppies, bred with love and the best care possible in the family circle to our interested takers. The breeding couple for every litter is carefully chosen, with the priority of being the carriers of great health, typical appearance, and balanced temperament. We wish to stay in touch with the owners of the puppies from our litters and we are ready to answer all questions concerning to taking care of the puppies, its training, dog shows or breeding.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodujete mezi investicí do štěněte s průkazem původu či pořízením psa tzv. "bezpapírového", prosím věnujte chvilku času a přečtěte si objektivní a nezávislé povídání vysvětlující všechna rizika související s koupí psa bez průkazu původu. Více zde Jaké záruky nám dává průkaz původu?

Jak to všechno začalo...

Představa o psím kamarádovi, který - jak pevně doufáme - bude po dlouhá léta součástí života naší rodiny, nebyla vůbec jasná. Jediné, co jsme věděli jistě byla skutečnost, že hledáme fenku.

Výběr toho správného plemene pro naši poměrně aktivní rodinu zúžilo několik kritérií a představ o budoucím parťákovi: přáli jsme si aktivního a inteligentního psa bez loveckých pudů, ideálně středního vzrůstu, jehož exteriéru a údržbě srsti nebude třeba věnovat zvláštní péči. Má to být společník při aktivních dovolených a zároveň se má umět uplatnit ve sportovní kynologii a psích sportech. Vzhledem k tomu, že v době naší nepřítomnosti bude převážně venku na zahradě, měl by být otužilý, s předpokladem pevného zdraví. A pokud možno, měl by být dobrým hlídačem.

Nejlepší věci přicházejí nečekaně a náhodou a stejně tak náhodou jsem kdesi na internetu objevila obrázek krásného a silného psa trikolorního zbarvení, s chytrým a veselým výrazem... a bylo jasno. Po pár měsících zjišťování informací, pátrání a čekání se na nás usmálo štěstí v chovatelské stanici Tail Twisted, odkud jsme si začátkem léta 2015 přivezli fenku Caramel Bonbon Tail Twisted, alias naši Kapku.

How it all began...

The idea of a dog breed, which will be a member of our family for many and many years was not clear at first. What we knew for sure was only the fact that we wanted a female because we had experience with them since childhood.

The selection of the right dog breed for our family was narrowed down by a few criteria: we wished for an active and naturally intelligent family dog without the inclination to hunt, ideally medium-sized, without the constant need of taking care of its hair and appearance. It should be our companion during active vacations and at the same time, it should be able to successfully participate in dog sports and be able to be easily trained for obedience. Taking into account the fact that during our absence it would stay outside in the garden all year roud, our dog breed should be tough and with the assumption of good health. And finaly, it should be a good guard dog.

The best things come unexpectedly...One day I have found an online picture of a beautiful and strong dog, tricolored, with smart eyes and cheerful face... and suddenly it was clear. After few months of gathering pieces of information, searching, and waiting, luck was on our side and we found the kennel Tail Twisted. And from there, in summer 2015, we brought home our first female puppy Caramel Bonbon Tail Twisted, our beloved Kapka.

Náš život s appenzelly...

Než jsme si vysněnou fenku přivezli domů, snažila jsem se získat ze všech dostupných zdrojů co nejvíce informací o povaze a přístupu k výchově plemene Appenzellský salašnický pes. Často se v popisu povahy appenzellů lze dočíst o inteligentním, temperamentním a oddaném psovi, který miluje svoji rodinu, je neúplatným hlídačem, k cizím lidem je nedůvěřivý a vyžaduje důslednou socializaci a výchovu. V rodině jsme sice vždy psy různých plemen měli, přesto jsem se rozhodla nepodceňovat slova a rady zkušených chovatelů těchto krásných psů a zároveň se spolehnout na vlastní úsudek a cit. 

Our life with Appenzellers...

Before we brought our dream dog home, I tried to gather as much information as possible about the behavior and the needs of rasing the Appenzeller mountain dog. One can often read about the intelligent, temperament and loyal dog which loves its family, is a good guardian, untrusty towards strangers, and needs consistent socialization and training. We've always had dogs in our family, but I decided to trust the well meant opinion of experienced breeders of Appenzellers, and at the same time I also listened to my heart and sense.

Jak už to tak bývá, člověk míní a život mění...Původní předpoklad, že naše první fenka bude bydlet ve své zateplené boudě a nebude mít volný přístup do domu, vzal velmi rychle za své. Dnes se naší naivní myšlence srdečně smějeme. Velmi záhy jsme totiž poznali, že s ní potřebujeme být co nejvíce času, úplně stejně, jako ona s námi. Appenzell je velmi společenský pes, který byl vždy zvyklý žít uprostřed dění své salaše a rodiny a je tak dodnes nejšťastnější. Vyloučením a separací od svých lidí strádá a člověk se připravuje o možnost vytvořit si se psem důvěrný a přátelský vztah. Jako naprosto nepřijatelné je dlouhodobé držení tohoto psa v kotci. Nám se ke vzájemné spokojenosti podařilo dosáhnout bezproblémového soužití, a to nastavením pevných pravidel, trpělivostí a citlivým, přesto vůdčím přístupem. Fenky v domě nikdy nic nerozbily ani nezničily a pokud dělají něco, co by neměly, velmi dobře odhadnou, kdy slova, která jim člověk říká, myslí opravdu vážně a uznají, že nemá cenu "to" na něj dál zkoušet. Na každého člena rodiny jsou silně fixované a nejspokojenější jsou, když je celá rodina pohromadě. Jejich uvítací ceremoniály a projevy radosti ze shledání jsou zhmotněná radost a je úplně jedno, zda nás neviděly den, či 5 minut.  

Appenzeller is a very empathetic dog and it needs to be in close contact with its family. When it is excluded from its family, Appenzeller and the owner loses the opportunity to make a unique relationship based on trust and friendship. We achieved the ideal relationship and harmonious life by setting clear rules, being patient, and being a leader who is kind yet firm at the same time. Our bitches never destroyed anything in the house and if they do something they should not, they will know very well by the intonation of our voice that we mean our words seriously. They are very fixated on each member of our family and they are the happiest when we are all together. Their welcoming ceremonies and the showing of their joy are just pure happiness and it doesn't matter if we were away for a day or only for five minutes.

Co se výchovy appenzella týče, platí zde jednoduché pravidlo: budete mít přesně takového psa, jakého si vychováte. Z vlastní zkušenosti doporučuji jít cestou důslednosti a trpělivosti, bez použití síly či fyzických trestů. Psovi je třeba jasně stanovit, co od něj chcete a co naopak není žádoucí, ale zároveň si získat (a udržet) jeho důvěru a respekt. Appenzellové většinou nepatří k plemenům, která se obzvlášť v době dospívání a rané dospělosti na potkání s každým neznámým psem kamarádí, ale se psy, či jinými zvířaty, které znají a jsou na ně zvyklí, mají většinou naprosto bezproblémový vztah. Od cizích lidí si často drží odstup a mají snahu chránit svoji smečku. Pro jejich budoucí bezproblémový vztah ke psům i lidem je proto nezbytně nutná rozmanitá a přirozená socializace, a to nejen ve štěněcím věku, ale po celou dobu jejich dospívání, zejména v prvních dvou lelech jejich života. Občas v různých diskuzích a článcích zaregistruji názor, že apenzella by si měli pořizovat jen lidé s dřívějšími zkušenostmi se psy.... Podle mě to není tak zcela pravda. Vůbec nezáleží na tom, kolik psů jste před appenzellem měli a zda vůbec, je ale velmi důležité, aby člověk, který má v úmyslu si tohoto psa pořídit věděl co chce, aby byl zdravě sebevědomý, důsledný, laskavý a aby si se svým psem užíval jeho vrozené radosti ze života a sounáležitosti s člověkem. V žádném případě tím nechci tvrdit, že bychom měli psovi dovolit dělat si co chce, naopak - tento pes potřebuje cítit, že vy jste ten, kdo rozhoduje a srozumitelně mu říká, co má v určitých situacích dělat a co ne a čeká na vaše gesta a pokyny. Je jen na vás, zda jeho otázky budete vnímat a umět na ně odpovědět tak, aby vám váš pes rozuměl...pak pro vás udělá všechno na světě. 

Appenzell se s vámi s nadšením vrhne do jakékoliv práce a psího sportu, dokáže se velmi dobře uplatnit ve většině kynologických odvětvích, výborných výsledků dosahují zástupci plemene ve sportovní kynologii, agility, pachových pracích, záchranařině, obedienci, frisbí, flyballu, bude vás doprovázet při horské turistice, pojede s vámi na vodu i na lyže a v neposlední řadě umí být všestranným pracantem na statku, kde se uplatní jako honácký pes i výborný hlídač. Appenzell je zkrátka téměř univerzální pracant.

S Kapkou i Mínou jsme v důležitém období jejich mládí a dospívání (samozřejmě adekvátně jejich věku a vývoji), jezdili na výlety, zvali jsme návštěvy s malými dětmi a celkově jsme se snažili umožnit jim poznávat cizí lidi, místa, zvuky, psy i jiná zvířata. Vždy pro nás ale bylo prvořadé, abychom měli kontrolu nad jejich bezpečím a vše probíhalo v klidu a pohodě a všechny nové zážitky pro ně byly pozitivními a podporovaly tolik potřebnou důvěru v nás i okolní svět. Později jsme s Kapkou i Mínou začali pravidelně docházet na "cvičák" kde se věnujeme sportovní kynologii. Kromě "sportovky" se aktivně věnujeme také Obedience a Noseworku. 

When speaking about the training and education of an Appenzeller, one simple rule applies: you will have exactly that dog that you will bring up. I recommend the path of consistency and patience, without using physical punishments. You need to express and show clearly what you want from your dog and also what you don't want, but at the same time, you need to stay calm and keep the dog's trust and respect. Some adult Appenzellers are not friends with every dog they meet, but with dogs and other animals who they know and are used to, they have an absolutely unproblematic relationship. When they meet strangers, they usually keep their distance and they are ready to protect their family and their pack. For their future interactions with other dogs and people, natural socialization is absolute necessary - not only during the puppy age but it is important during the first years of as well. Sometimes I come across a magazine article or facebook discussion where someone claims that people should purchase an Appenzeller only if they have previous experience with dogs. I don't think it is that much true. It is not important how many dogs you had before Appenzeller or if any, but what is truly important is being a leader that knows what he wants, being a leader that is healthily confident, consistent, kind, and one that will enjoy the happiness and the connection between the dog and the owner. I don't want to claim the opinion that we should allow the dog to behave as it wants, quite the opposite in fact - this dog has to feel that you are the one who makes the decisions and clearly tells him what to do in each situation and awaits your gestures and instructions. It is up to you if you will understand the dog's questions and answer them in a way the dog will be able to understand... And if you will, your dog will do anything for you.

Appenzeller mountain dog will be happy to participate in any work or dog sport you choose. Its origin predisposes it for wide usage at a farm, where it can be used as working partner, a shepherd dog and an excellent guardian, or you can train it in most of cynological activities (sport cynology, agility, tracking, rescue, obedience, canicross, frisbee, flyball and many other kinds of activities) or it can be a loyal friend, family dog and guard dog. Appenzeller is simply universal and hard worker.

During the important age of their adolescence we participated in many and many trips with Kapka and Mína, we often invited friends with small children and through this natural way we taught our dogs to meet new people, places, noises, kind and well behaved dogs, and other animals. Each time it was the priority for us to be able to control their safety and to have each experience positive and so it was easier to keep their trust in us and in the surrounding world.

Appenzellové jsou fyzicky velmi zdatní a pohyb v jakékoliv podobě milují a umí si ho užít. Až na výjimky jsou výbornými plavci a hrátky ve vodě či s vodou milují. V tomto jsou Kapka i Mína typickými zástupci plemene. Plavání a pobyt ve vodě jsou od jara do pozdního léta oblíbeným zpestřením našich vycházek. Celkově jsou to velmi hraví a vnímaví psi a jejich zaujetí a nasazení při jakékoliv hře je vždy radostné a soustředěné. Neméně šťastné jsou, když páníček obuje tenisky a vyběhnou spolu do lesů a polí...z patnácti kilometrového výběhu se psi vrací sotva zadýchaní. Jako protipól fyzické aktivitě je vhodné psy stejnou měrou zaměstnat i psychicky a odreagovat je tak hraním různých psích hlavolamů nebo pachovými pracemi v nejrůznějších podobách. Přesto, že se appenzellové v pohybu cítí jako ryby ve vodě, neznamená to, že neumí odpočívat. Naše fenky si s námi rády občas zalenoší doma i na dovolených, ale stejně jako my to nevydrží moc dlouho. Těší je zkrátka vše, při čem mohou být se svými lidmi, ať už je to práce na zahradě, rodinné oslavy, vydatná pomoc při vaření, během kterého vždy upadne něco dobrého na zem, či oblíbené výlety a procházky v jakémkoliv počasí. 

Appenzellers are physically strong and they enjoy and love movement in every form. They are excellent swimmers and they love water games. Kapka and Mína are typical representatives of this breed in this case, because swimming and activities in the water is our favorite way of adding a variety to our walks from spring until late autumn. Altogether they are very playful dogs and they put every bit of joy and energy into any activity. The same happiness comes when some member of our family puts on their running shoes and decides to go jogging in the woods or fields... the fifteen-kilometer long run is barely a reason to be out of breath for them. As the opposite of physical activity, it is also beneficial to participate in a mental kind of work. Dog brain teasers or noseworks are excellent tools for putting off some stress and for relaxation. Despite the fact that Appenzellers love to work and to move, they like to rest and relax with us. They simply love doing anything that the owners do, being it the usual garden work, family celebrations, really helpful assistance during cooking (because almost always something yummy falls down on the ground), or just our favorite walks and trips in nature in any weather conditions.

Skutečnost, že v sobě Kapka i Mína nesou genetickou výbavu jejich předků - salašnických psů - se naplno projevuje při společných rodinných procházkách: pokud se totiž někdo opozdí nebo se naopak vydá napřed, okamžitě se ujímají své "práce" a začnou pobíhat okolo, odbíhají od jednoho ke druhému a snaží se nás sehnat zpět k sobě, přičemž nás občas častují svým typickým štěkotem. Jakmile se jim podaří "stádo" udržet pohromadě, nasadí důležitý výraz a tváří se spokojeně. Za jejich velikou výhodu považuji absenci loveckých pudů, která je u appenzellů poměrně běžným povahovým rysem.

Appenzell je veselý, chytrý a milující pes, se kterým nepoznáte, co znamená slovo nuda. 

The fact that Kapka and Mína carry the genes of their ancestors - herding dogs - is fully showing during the family walks and trips: when someone is just a little further away from the rest, they immediately start to circle around, running from one member of the pack to another and they try to gather us together again, which is sometimes accompanied by their typical barking. When they achieve the round-up of their "herd", they put on the most serious but happy face and are very satisfied. One of the pros of the Appenzellers is the absence of the hunting inclinations. This is quite common trait for the Appenzellers breed.

Appenzeller mountain dog is a smart and loving dog with which you will not understand what the word boredom means.

Jsme členem chovatelského Klubu švýcarských salašnických psů, o.s. 

Our Kennel is a member of the Czech Club of Swiss Dogs.

Naše chovatelská stanice je registrovaná pod mezinárodní organizací FCI a všechna štěňátka od nás obdrží oficiální průkaz původu (FCI Pedigree).  

Our kennel is registered under the international organization FCI and all of our puppies receive an official FCI Pedigree.